Menu

O przedszkolu

Przedszkole nr 17 mieści się przy ulicy 3-go Maja 17 w Ostrowie Wielkopolskim.

Historia naszego przedszkola sięga 15 października 1945 roku. W tym to dniu, w drewnianym baraku zostało otwarte dwuoddziałowe Przedszkole Związków Zawodowych Kolejarzy dla 66 dzieci.


Pierwszą kierowniczką Przedszkola do 1949 roku była siostra zakonna Prakseda Domagała. Od 1949 – 1985 roku placówką kierowała p. Irena Kostrzewa.

W związku ze zwiększającą się liczbą dzieci, zaczęto zastanawiać się nad budową nowego budynku. Uzyskano zgodę oraz teren od władz miasta Ostrowa Wielkopolskiego i w kwietniu 1952 roku powstał nowy obiekt przedszkolny.


Od 1 września 1985 r. dyrektorem została pani mgr Jolanta Sudoł.

Przy współudziale PKP, personelu i rodziców, placówka stopniowo nabierała estetycznego wyglądu. Uzupełniano brakujące urządzenia i niezbędny sprzęt dla prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia i potrzeb dzieci. W międzyczasie, w związku z reorganizacją okręgów PKP, placówkę przejęła Zachodnia Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych w Poznaniu, która patronowała przedszkole do 30 czerwca 1992 roku.


Postawiono je w stan likwidacji. Przeprowadzono wiele rozmów dotyczących ewentualnego przejęcia placówki przez Samorząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ogromne starania pani dyrektor Jolanty Sudoł, pracowników przedszkola, jak i rodziców zostały uwieńczone decyzją Zarządu Miasta, który z dniem 1.04.1992 roku postanowił podjąć konkretne działania dotyczące przejęcia placówki. Dnia 7 września 1992 roku Przedszkole Kolejowe stało się „miejskim” i otrzymało nr 17.


W 50 rocznicę powstania przedszkola, decyzją Zarządu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przedszkole otrzymało imię „Ciuchcia”. Powodem tego wyboru była długoletnia współpraca z Polskimi Kolejami Państwowymi i sympatia dla programu dziecięcego „Ciuchcia”. Symbolem Publicznego Przedszkola nr 17 stała się stojąca przed gmachem zabytkowa lokomotywa.


W latach  1997 – 2008 stanowisko dyrektora pełniła pani mgr Lucja Michalewicz. Od 2008 roku stanowisko objęła pani mgr Anna Ćwiklak. Obecnie funkcję dyrektora w Publicznym Przedszkolu nr 17 „Ciuchcia” pełni pani mgr Beata Kosar.

Każdego roku bierzemy udział w różnego rodzaju imprezach artystycznych i plenerowych, konkursach, wycieczkach i projektach. Aktywnie współpracujemy z innymi placówkami. We współpracy z rodzicami wpływamy na prawidłowy rozwój osobowości dziecka, jego postawy, zachowania i system wartości. Zapewniamydzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

Największe atuty przedszkola

  • piętrowy obiekt o powierzchni ponad 1000 m²
  • piękny, duży i zielony plac zabaw w sąsiedztwie Miejskiego Parku
  • estetyczne, jasne i kolorowe sale zajęć wyposażone w potrzebne pomoce dydaktyczne, zabawki i kąciki tematyczne
  • wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz oddany dzieciom personel administracyjno – obsługowy
  • miła i przyjazna atmosfera
  • zajęcia dodatkowe, które stymulują rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, tj. rytmika,  język angielski, religia oraz basen

Jeśli jesteś ciekawy co działo się w naszym przedszkolu w latach 2010-2017, zapraszamy do archiwum.

Przejdź do archiwum

Zapraszamy do kontaktu

Przedszkole nr 17
im. Ciuchcia
ul. 3-go Maja 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 62 591 53 54
e-mail: przedszkole_nr17@wp.pl
Formularz kontaktowy
Ustawienia dostępności